Susipažinkite – projekto „Artist Residencies” stipendijos laimėtojas Lauris Gundars

2022-10-06

Kviečiame susipažinti su mūsų šių metu rezidentu – Lauris Gundars, iš Latvijos. Lauris laimėjo projekto „Artist Residencies” stipendiją ir reziduos Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre, Nidoje, du mėnesius.

Lauris Gundars – dramaturgas, scenaristas, rašytojas, režisierius. Latvijoje gerai žinomas autorius bei režisierius, aktyviai kuria scenarijus, dramas ir režisuoja spektaklius. Dramaturgija Lauriui yra jo aistra ir kaip jis pats sako, apie tai gali kalbėti valandų valandas. Taigi nenuostabu, kad Lauris Gundars dėsto šį dalyką net keliuose universitetuose Latvijoje – Latvijos dailės akademijoje, RISEBA universitete, Stradino universitete, Liepojos universitete vadovauja dramaturgijos magistrantūros studijų programai, o taip pat yra Lauris Gundars’o rašymo dirbtuvių vadovu, bei dažnai yra įvairių Europos tarptautinių rašymo seminarų dėstytojas.

Laurio Gundars knyga DRAMÁTICA apie dramos rašymo subtilumus sulaukė didžiulio ir autoriui pačiam netikėto populiarumo. Knyga Latvijoje buvo perleista du kartus, o taip pat išversta į anglų ir rusų kalbas. Lauris juokauja, kad jį stebina jog knyga sudomina ne tik teatro ir dramos profesionalus, tačiau ir žmones visiškai nesusijusius su šiomis profesijomis. Tačiau, galiausiai pats pripažįsta, kad tikriems profesionalams kygoje skirta gal tik dešimtadalis jos, o visa kita ir buvo skirta plačiajai auditorijai – lengvai ir suprantamai papasakoti apie dramos kūrimo esmę – kaip analizuoti ir pažinti žmones, kurti charakterius bei visa tai pritaikyti kasdieniame gyvenime.

Lauris Gundars yra parašęs ir keletą knygų vaikams, iš kurių trys taip pat tapo labai populiarios ir yra išverstos net į 4 kalbas – vokiečių, rusų, korėjiečių ir kinų. Visos knygos – „Sveikas, bangini“ („Hello, Whale“), „Banginio balsas“ („Whale voice“) ir „Banginis grįžta“ („Whale is Back“) yra įkvėptos paties Laurio pokalbių ir bendravimo su anūke. „Kai supratau, kad nežinau kaip atsakyti į kai kuriuos anūkės klausimus, nusprendžiau, kad reikia parašyti knygą“ – šypsodamasis paaiškina Lauris. Taip atsirado knyga „Banginio balsas“ (Whale voice“) – knyga paaiškinanti šešiemečiams vaikams kas yra politiniai rinkimai.

Rezidencijos metu Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre, Nidoje, Lauris kurs komiksų knygą, paremtą iškilaus žmogaus – žmogaus, tapusio pasipriešinimo Latvijos okupacijai Gunārs Astra, biografija. Knyga bus skirta plačiajai auditorijai, ypač jaunajai kartai. Anot paties Laurio, šiandien jaunus žmones(ypač paauglius) sudominti yra pakankamai sunku, būtent todėl jis pasirinko komikso žanrą. Knygos pavadinimas ASTRA – išvertus reiškia „žvaigždė“: istorija apie savybes, kurių reikia norint pasiekti žvaigždes, tikras žvaigždes. Kaip išgyventi ir išlikti sąžiningiems sau bei padėti savo šaliai. Taip pat, rezidencijos laikotarpiu Lauris Gundars ves paskaitas ir diskusijas įvairiomis temomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje.

Sekite renginių naujienas ir užsukite susipažinti!

Daugiau galite skaityti čia: www.laurisgundars.lv

 

Projektas “Artist Residencies” finansuojamas Šiaurės ministrų tarybos.

Pin It on Pinterest