Tarptautinis bendradarbiavimas Nidoje: rezidencijos metu susijungia lietuvių vertėjų ir užsienio rašytojų kūryba
Literatūros festivalio „Prozos krantas“ metu Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre Nidoje vyko tarptautinės jaunimo kūrybos ir vertimų iš latvių ir estų kalbų dirbtuvės. Rezidencijoje dalyvavo jaunosios kartos lietuvių rašytojai ir vertėjai, Linas Daugėla ir Agnė Bernotaitė, taip pat rašytojos – Helena Aadli iš Estijos ir Emija Grigorjeva iš Latvijos. Dirbtuves organizavo Dominykas Matulionis.
Menininkai rezidencijos metu ne tik gilinosi į kūrybą, bet ir bendradarbiavo, vertė vieni kitų tekstus bei stiprino ryšius su vietos bendruomene. Ši iniciatyva tapo ne tik intensyvaus darbo, bet ir tarpkultūrinio dialogo bei kūrybinės draugystės erdve.
Šiais metais Tarptautinio vertėjų ir rašytojų centro rezidencija jaunosios kartos kūrėjams pradėta kaip bandomasis projektas, skirtas kūrybos ir vertimų dirbtuvėms. Šioje rezidencijoje dalyvaujantys autoriai ne tik dalijosi savo kūryba, bet ir aktyviai diskutavo apie jaunosios kartos literatūros išskirtinumą Baltijos šalių kontekste.
Šis bendradarbiavimas yra abipusis: estai publikuoja lietuvių autorių darbus savo leidiniuose, o lietuviai dalijasi estų tekstais. Toks keitimasis kūryba ne tik stiprina kultūrinius ryšius, bet ir skatina dinamišką literatūros dialogą. Bendradarbiavimas prasidėjo jaunųjų kūrėjų grupei viešint Taline, kur jie susitiko su latvių ir estų menininkais. Užsimezgus šiems ryšiams, nuspręsta tęsti iniciatyvą, įtraukiant užsienio autorius ir kviečiant juos dalyvauti Lietuvoje vykstančiose rezidencijose. Ši veikla tapo neatsiejama festivalio „Prozos krantas“ dalimi, stiprinant bendradarbiavimą tarp jaunų kūrėjų ir jų kolegų iš kitų Baltijos šalių.
Jaunųjų rašytojų ir vertėjų bendradarbiavimas praturtina regiono literatūrinę sceną ir padeda kurti ilgalaikius ryšius, stiprinančius Baltijos šalių kultūrinį identitetą. Toks projektas turi potencialą tapti svarbia platforma kultūriniams mainams, kurie neapsiriboja vien nacionalinėmis ribomis. Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras džiaugiasi galėdamas suteikti erdvę šiems procesams vykti. Ši veikla ne tik skatina kūrybiškumą ir bendradarbiavimą, bet ir prisideda prie vertimų plėtros bei kultūrinio dialogo tarp šalių. Ateityje planuojama plėsti rezidencijų programą, įtraukiant daugiau užsienio autorių ir organizuojant projektus kitose šalyse. Tikimasi, kad šie žingsniai atvers naujas galimybes Baltijos šalių literatūrai ir praturtins regiono kūrybinį horizontą.
Festivalis „Prozos krantas“ ir toliau skatins kūrybos mainus bei jaunųjų talentų atradimą, prisidėdamas prie regiono literatūrinio tapatumo stiprinimo tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu.