Projekto „Artist Residencies” 2023 m. stipendijos laimėtoja Maria Esko

2023-03-16

Kviečiame susipažinti su antrąją kūrėja šiuo metu reziduojančia mūsų centre – Maria Esko iš Estijos. Maria laimėjo 2023 m. projekto „Artist Residencies“ stipendiją ir kartu su kita rezidente, Maarja Pärtna, du mėnesius reziduos Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre Nidoje.

Maria Esko yra literatūros vertėja, kurios specializacija yra šiuolaikinė prancūzų proza ir jos išskirtiniai moterų balsai, tokie kaip Annie Saumont, Virginie Despentes ir Alice Zeniter. Nuo mažens Maria domėjosi nestandartinėmis kalbomis. Studijų metu Talino universitete (Romance Languages MA 2015) šis pomėgis tapo aistra kataloguoti idiolektus ir perkelti juos iš vienos kalbos į kitą.

Šalia prancūzų literatūros vertimų ir leidėjos darbo, Maria aktyviai dalyvauja Estijos ir Baltijos šalių literatūros veiklose, siekdama pristatyti ir populiarinti literatūros vertimą kaip profesiją, skatinti tarptautinius literatūros mainus. Ji rengia interviu su estų ir užsienio autoriais, rašo knygų recenzijas ir straipsnius Estijos kultūrinei žiniasklaidai. Taip pat koordinuoja Estijos rašytojų sąjungos bendradarbiavimą su Latvijos ir Lietuvos rašytojų sąjungomis (pvz., leidinį „No More Amber – The Baltic Literary Review”), bei Estijos vertėjų sąjungos programą jauniesiems vertėjams.

Savo rezidencijos Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre metu Maria planuoja daugiausia dėmesio skirti vertimams. Pagrindinis jos tikslas – užbaigti pradinį Alice Zeniter kūrinio „Jusque dans nos bras“ juodraštį. Anot Marios, Alice Zeniter yra nepaprastai galingas jaunas moteriškas balsas prancūzų literatūros scenoje. Apdovanota keliomis premijomis, ji vis ieško savo balso ir daugiausia dėmesio skiria socialiai svarbiems klausimams. Kūrinyje “Jusque dans nos bras“ autorė kalba apie latentinę ksenofobiją ir rasizmą, nukreiptą prieš žmones, kurie yra prancūzai visais atžvilgiais, išskyrus jų vardus. Zeniter naudoja savo spalvingą kalbą ir unikalų pasakojimo stilių kaip įrankius atvirai diskusijai kurstyti.

Antrasis Marios Esko rezidencijos projektas yra išversti Virginie Despentes kūrinį „Cher connard“. Virginie Despentes dažnai laikoma svarbiausia šiuolaikine feministe rašytoja Prancūzijoje. Jos aistringas siekis ir dažnai šokiruojantis būdas negailestingai apšviesti tamsiausius šiuolaikinės kapitalistinės visuomenės kampelius greitai sulaukė didelio dėmesio ir užsitarnavo didelį skaitytojų skaičių visame pasaulyje. „Cher connard“ yra jos naujausias romanas, išleistas 2022 m., kuriame nagrinėjamos tokios problemos kaip susvetimėjimas pandemijos metu, abi judėjimo #MeToo pusės ir socialinės žiniasklaidos poveikis tarpasmeniniams santykiams – ir visa tai autorės pateikiama su žiauriu sąžiningumu ir fantastišku humoro jausmu.

Kaip sako Maria – verčiant reikia ramios, tačiau įkvepiančios aplinkos – būtent tokios kokia yra Nida. Tad tikimės, kad ši rezidencija bus produktyvi ir įkvėps naujoms idėjoms.

 

Projektas “Artist Residencies” finansuojamas Šiaurės ministrų tarybos.

Kviečiame į tarptautinį Thomo Manno festivalį!

Kviečiame į tarptautinį Thomo Manno festivalį!

  Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras kviečia į tarptautinio Thomo Manno festivalio renginius! Festivalis prasidės jau šį šeštadienį, liepos 13-ąją, XXVIII tarptautinis Thomo Manno festivalis „Kultūros kraštovaizdžiai. Viršūnės“ pasiūlys plačią kultūrinę programą...

TVRC vedėjo konkursą laimėjo Indrė Lastauskaitė!

TVRC vedėjo konkursą laimėjo Indrė Lastauskaitė!

Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras (TVRC) džiaugiasi pranešdamas, kad Centro vadovo konkursą laimėjo ir TVRC Vedėjo pareigas nuo liepos 1 d. pradėjo eiti Indrė Lastauskaitė. I. Lastauskaitė turi ilgametės vadovavimo patirties kultūros, renginių ir literatūros...

Įgyvendintas „Artist residencies“ projektas!

Įgyvendintas „Artist residencies“ projektas!

Sėkmingai užbaigtas dvejus metus trukęs projektas „Artist residencies“, skirtas literatūros vertėjams ir rašytojams! Jo metu net šeši kūrėjai iš Latvijos, Estijos ir Suomijos vertė ir rašė literatūros kūrinius Tarptautiniame Rašytojų ir vertėjų centre (TVRC) Nidoje....

Pin It on Pinterest